VEDECKÉ A TECHNICKÉ NOVINKY
Stručný prehľad o najnovších vedeckých a technických poznatkoch. 

AKTUALITY

STARŠIE ČLÁNKY

VEDCI VYROBILI POLYMÉR, KTORÝ SA DOKÁŽE SÁM OPRAV

Tento polymér na opravu nepotrebuje vysokú teplotu ani tlak. Prinesie to koniec rozbitým displejom?


VEDCI VYVINULI GÉL, KTORÝ DOKÁŽE ZACHRÁNIŤ PORANENÉ OKO

Inteligentný gél dokáže zaceliť rany na povrchu oka. V núdzových situáciách môže ochrániť oko pred infekciou a zabrániť tomu, aby sa kvôli zníženému tlaku v oku odtrhla sietnica.


BUDÚ DRONY ZACHRAŇOVAŤ ALEBO ZABÍJAŤ?

Americká spoločnosť Argodesign navrhla, aby k dopravným nehodám lietali bezpilotné drony veľké ako malé autá, zatiaľ čo vedci z Juhoaustrálskej univerzity uprednostnili maličké drony, ktoré dokážu na diaľku merať pulz a sledovať dýchanie človeka. Na záchranu životov by sa mohli využívať aj maličké drony, ktorých súčasťou sú základné zdravotnícke pomôcky. 


VEDCI ZISTILI, ODKIAĽ POCHÁDZAJÚ STRAŠIDELNÉ ZVUKY Z VESMÍRU

Väčšina častíc je zachytená, niektoré však uniknú do našej atmosféry, to vytvára strašidelné zvuky. Tieto zvuky by ste v skutočnosti vo vesmíre nepočuli, keď však vedci premenia zrážky nabitých častíc s našou atmosférou na zvukové stopy, počujú skutočne strašidelné zvuky. Jeden z najzvláštnejších zvukov (pískajúci chór) sa im teraz podarilo vysvetliť.


VEDCI OBJAVILI BUNKOVÝ ALARM, KTORÝ NÁM MÔŽE POMÔCŤ V BOJI PROTI RAKOVINE

Alarm by sa mohol dať v budúcnosti využiť na zabíjanie nádorových buniek. 


FACEBOOK CHCE POMOCOU NAHÝCH FOTIEK BOJOVAŤ PROTI PORNU Z POMSTY

Nevhodné obrázky, ktoré mu vopred ukážete pre ochranu súkromia, nevpustí do siete. 


GOOGLE AUTÁ ZAČALI OFICIÁLNE JAZDIŤ BEZ ČLOVEKA ZA VOLANTOM

Waymo, dcérska spoločnosť firmy Google, začala v Phonixe a Arizone oficiálne prevádzkovať autonómne taxíky, ktoré sa nespoliehajú ani na vodiča v zálohe.  


VEDCI OBJAVILI PRI VZDIALENEJ TRPASLIČEJ HVIEZDE OBRIU PLANÉTU

Vedci objavili pri vzdialenej trpasličej hviezde obriu planétu, ktorá by podľa teórie formovania planét nemala existovať.


VEDCI OBJAVILI 20 PLANÉT VHODNÝCH NA ŽIVOT

Dlhé roky sa skrývali v údajoch, ktoré získal Keplerov vesmírny teleskop počas svojho pátrania po exoplanétach podobných Zemi. No dosiaľ si ich nik nevšimol.


VEDCI OBJAVILI ZUBY STARÉ 9,7 MILIÓNOV ROKOV

Nemeckým archeológom sa podaril naozaj kľúčový objav. V jantári našli zakonzervované dva ľudské zuby (stolička a očný zub), ktoré sú staré približne 9,7 miliónov rokov.


MESIAC Z INEJ SÚSTAVY MÔŽE BYŤ VEĽKÝ AKO SATURN

Už onedlho sa Hubblov teleskop zameria na hviezdnu sústavu, kde sa náznaky o mesiaci objavili. Astronómovia si myslia, že našli mesiac, ktorý nedáva zmysel.


DUŠA PODĽA VEDCOV DEFINITÍVNE NEUMIERA

Duša podľa vedcov definitívne neumiera. Dvaja poprední vedci sa domnievajú, že konečne prišli na kĺb rébusu, ktorý rieši ľudstvo od svojho počiatku. Čo sa deje s našou dušou po smrti? Americký fyzik a doktor Stuart Hameroff a britský matematik sir Roger Penrose, tvrdia, že duša je nesmrteľná a odchádza do vesmíru. Obaja vedci pracujú na tejto štúdii už viac než dvadstať rokov.


PRVÁ ELEKTRÁREŇ SO ZÁPORNÝMI EMISIAMI OXIDU UHLIČITÉHO

Švajčiarska spoločnosť Climeworks začala pri geotermálnej elektrárni Hellisheidi na Islande testovať technológiu, ktorá zo vzduchu vysáva oxid uhličitý a vracia ho pod zemský povrch. Vznikla tak prvá elektráreň na svete, ktorá má záporné emisie oxidu uhličitého.


PRIESKUMNÍK JE TEST FACEBOOKU

Prieskumník je sociálny experiment, ktorý sa snaží vyhodnotiť správanie používateľov. Facebook oddelil komerčné príspevky od súkromných a skupinových, aby zistil, či by rozdelenie Facebooku na osobnú a komerčnú časť mohlo prospieť.


ZNEČISTENIE ZABILO ZA POSLEDNÝ ROK 9 MILIÓNOV ĽUDÍ

Znečistenie zabilo za posledný rok 9 miliónov ľudí. Každé šieste predčastné úmrtie vo svete je zapríčinené znečisteným vzduchom, pôdou alebo vodou. Komisia Lancet odhaduje, že za posledný rok zomrelo touto príčinou až 9 miliónov ľudí. To je približne trikrát viac ako je počet úmrtí na AIDS, Tuberkulózu alebo Maláriu.


GÉL DOKÁZAL DO MINÚTY ZACELIŤ OTVORENÚ RANU

Gél dokázal do minúty zaceliť otvorenú ranu. Výskumníci chcú gél čoskoro po zvieratách otestovať aj na ľuďoch.


GOOGLE CHCE TENTO ROK SPUSTIŤ VLASTNÚ TAXISLUŽBU

Google chce tento rok spustiť vlastnú taxislužbu. Waymo sa má stať priamou konkurenciou Uberu.