VEDCI OBJAVILI PRI VZDIALENEJ TRPASLIČEJ HVIEZDE OBRIU PLANÉTU

Táto planéta by podľa teórie formovania planét nemala existovať.

Existencia tohto "planetárneho monštra" s označením NTGS-1b pritom podľa vedcov odporuje teórii tvorenia planét. Táto teória hovorí, že planéty tejto veľkosti nemôžu vznikať okolo takých malých hviezd. Teórie pripúšťajú, že malé hviezdy môžu formovať skalnaté planéty, nemôžu ale dostať dokopy dostatok materiálu na vytvorenie planét veľkosti Jupiteru.

NGTS-1b je v podstate plynný obor. Našli ju zhruba 600 svetelných rokov ďaleko od Zeme v súhvezdí Holubice. Vzhľadom na svoju veľkosť a teplotu je planéta známa ako "horúci Jupiter". Pretože táto planéta je veľká prinajmenšom ako Jupiter, no má približne o 20 % menej hmoty, v porovnaní s ním. Narozdiel od Jupiteru je NGTS-1b veľmi blízko svojej hviezdy (3 % vzdialenosť  vzdialenosti Zeme od Slnka). Obeh okolo hviezdy - červeného trpaslíka s označením NGTS-1 jej trvá len 2,6 dňa. To znamená, že rok na tejto planéte trvá približne len dva a pol pozemského dňa.

Pomenovanie dostala podľa robotického zariadenia na hľadanie planét Next Generation Transit Survey (NGTS), ktoré sa nachádza v Chile v púšti Atacama a tvorí ho sieť 12 teleskopov. NGTS prevádzkuje konzorcium siedmich európskych univerzít a ďalších akademických inštitúcií z Británie, Chile, Nemecka a Švajčiarska.

©JAME PRODUCTION ALL RIGHTS RESERVED
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky