AUTONÓMNY TAXÍK OD UBERU ZABIL ŽENU V AMERICKEJ ARIZONE

20.03.2018

Žena v arizonskom meste Tempe zomrela po tom, čo ju zrazilo autonómne vozidlo spoločnosti Uber. Ide o vôbec prvú smrť chodca, ktorú spôsobilo autonómne auto na verejnej ceste.

V čase nešťastia bolo auto v autonómnom režime. K nehode došlo v noci, keď išiel  taxík po ceste mimo priechodu pre chodcov. Polícia doteraz bližšie nešpecifikovala, o ktorú noc išlo. Žena zomrela následne po prevezení do nemocnice na následky devastačných zranení.

Na sedadle vodiča pritom počas zrážky sedel bezpečnostný vodič, nakoľko autonómne autá od Uberu sú zatiaľ iba v testovacej prevádzke. Auto síce šoféruje samo, no vodič môže do šoférovania kedykoľvek zasiahnuť, ak by malo auto ohroziť chodcov a iných účasníkov cestnej premávky.

Uber doteraz testoval autonómne taxíky v mestách Tempe, Pittsburgh, San Francisco a Toronto. Spoločnosť po incidente testovanie autonómnych vozidiel dočasne pozastavila. 

Zástupcovia Uberu vyjadrili pozostalým úprimnú sústrasť. Teraz intenzívne spolupracujú s miestnymi orgánmi pri vyšetrovaní tohto tragického incidentu.