VEDCI VYROBILI POLYMÉR, KTORÝ SA DOKÁŽE SÁM OPRAVIŤ

Tento polymér na opravu nepotrebuje vysokú teplotu ani tlak. Prinesie to koniec rozbitým displejom?

Ak Vám už niekedy spadol mobil na betónovú dlážku a na jeho celom displeji vznikli praskliny, určite ste za jeho opravu zaplatili desiatky eúr. V budúcnosti možno na opravu bude stačiť, ak mobil chytíte do ruky a silno dlaňou pritlačíte o displej.

Vytvoriť materiál, ktorý je robustný a zároveň sa v prípade potreby dokáže opraviť je veľmi náročné. Pri doterajších pokusoch o výrobu takéhoto materiálu, s týmito vlastnosťami, ho museli vedci zahriať aspoň na 120 stupňov Celzia, aby sa poškodené časti opravili.

Teraz však vedci z univerzity v Tokiu náhodou objavili polymér, ktorý sa dokáže nenáročne opraviť. K objavu došlo náhodou, keď sa vedci snažili vytvoriť lepidlo. Po tom, čo do polyméru zarezali, si všimli, že okraje materiálu k sebe priľnuli a po zatlačení vytvorili väzbu.

Nový materiál vyžaduje na opravu iba mierne zatlačenie dlaňou a teplotu okolo 21 stupňov Celzia. Polymér pripomína tvrdené sklo a vedci ho nazvali polyetherthioureas. V budúcnosti by sa mohlo stať ochranné sklo vyrobené z tohto polyméru štandardnou výbavou všetkých displejov.

Zatiaľ však nie je jasné, kedy a či vôbec sa materiál na trh dostane.


TEST TOHTO POLYMÉRU

©JAME PRODUCTION ALL RIGHTS RESERVED
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky