BUDÚ DRONY ZACHRAŇOVAŤ ALEBO ZABÍJAŤ?

Drony nemusia byť len hračkou, môžu poslúžiť na záchranu ľudských životov, no častokrát sa využívajú aj na vojenské účely.

Americká spoločnosť Argodesign navrhla, aby k dopravným nehodám lietali bezpilotné drony veľké ako malé autá, zatiaľ čo vedci z Juhoaustrálskej univerzity uprednostnili maličké drony, ktoré dokážu na diaľku merať pulz a sledovať dýchanie človeka. Na záchranu životov by sa mohli  využívať aj maličké drony, ktorých súčasťou sú základné zdravotnícke pomôcky.

Nedávna štúdia potvrdila, že každý rok vyhasne viac ako 1000 životov, kvôli neefektívnosti v núdzových lekárskych systémoch.


DRON SPOLOČNOSTI ARGODESIGN

Americká spoločnosť Argodesign navrhla, aby k dopravným nehodám lietali bezpilotné drony veľké ako malé autá. Okrem lekára sa do takéhoto dronu zmestí aj lehátko s pacientom. Stroj má byť dostatočne malý na to, aby mohol bezpečne pristáť aj v meste na ulici. Svojimi rozmermi má eliminovať nevýhodu klasických helikoptér, u ktorých trvá pomerne dlho príprava plochy pre pristátie.

Drony navrhnuté spoločnosťou Argodesign by boli bezpilotné, ovládané diaľkovo operátorom. Drony využívané v záchrannej službe sú zatiaľ len víziou. Ide však o veľmi zaujímavý nápad, ktorý by dokázal zachrániť oveľa viac ľudských životov vďaka svojej rýchlosti. U nehody by bol dron totižto oveľa rýchlejšie ako helikoptéra. Predbežná cena jedného drona sa odhaduje na milión dolárov, čo je podstatne viac, než klasická sanitka, ale stále ide o lacnejšiu variantu v porovnaní s helikoptérou.


DRON SO ZÁKLADNÝMI ZDRAVOTNÍCKYMI POMÔCKAMI

Tento typ dronu je vybavený defibrilátorom a základnými zdravotníckymi pomôckami. Tento dron by bol vyslaný takmer okamžite po telefonáte na tiesňovú linku. Vďaka tejto rýchlej reakcie by pacient dostal pomoc oveľa skôr. Podmienkou je však to, že ten, kto dron privolá, bude musie vedieť poskytnúť pomoc a použiť pri tom defibrilátor. Dron preto tak musí byť vybavený ešte jednoduchým návodom na obsluhu.


DRON JUHOAUSTRÁLSKEJ UNIVERZITY

Dron Juhoaustrálskej univerzity pomocou kamery s vysokým rozlíšením zachytáva najjemnejšie pohyby na ľudskej tvári a krku, ktoré následne za pomoci algoritmu analyzuje a vyhodnocuje. Algoritmus dokáže analýzou mikropohybov veľmi presne vypočítať pulz a frekvenciu dýchania, a to až z výšky 3 metrov

Táto technológia je veľmi všestranná a môže pomáhať v rôzných situaciách, napríklad pri mierových misiách vo vojnami postihnutých oblastiach, pri prírodných katastrofách alebo záchrane ľudí v ťažko dostupnom teréne.


VYUŽITIE V ZBROJNOM PRIEMYSLE

Vedci hovoria najmä o pozitívnych aspektoch využitia technológie. Nespomínajú ale aj jej možné využitie v zbrojnom priemysle. Už dnes niektoré špeciálne jednotky dokážu drony využívať priamo v boji ako zbraň. Ak drony v spojení s umelou inteligenciou dokážu sami odhaliť ukrytého nepriateľa, môžu sa stať obávanou zbraňou. Drony v sebe ukrývajú veľký potenciál a je otázne čo dokážu o päť či desať rokov.


©JAME PRODUCTION ALL RIGHTS RESERVED
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky