PRVÁ ELEKTRÁREŇ SO ZÁPORNÝMI EMISIAMI OXIDU UHLIČITÉHO

Švajčiarska spoločnosť Climeworks začala pri geotermálnej elektrárni Hellisheidi na Islande testovať technológiu, ktorá zo vzduchu vysáva oxid uhličitý a vracia ho pod zemský povrch.

Švajčiarska spoločnosť Climeworks začala pri geotermálnej elektrárni Hellisheidi na Islande testovať technológiu, ktorá zo vzduchu vysáva oxid uhličitý a vracia ho pod zemský povrch. Vznikla tak prvá elektráreň na svete, ktorá má záporné emisie oxidu uhličitého.

Startupovej spoločnosti Climeworks sa podarilo na Islande uviesť do prevádzky pilotnú verziu technológie takzvaného priameho zachytávania vzduchu (direct air capture). Tieto systémy, hoci zatiaľ len vo veľmi malom meradle, dokážu z ovzdušia naviazať molekuly oxidu uhličitého a neutralizovať ich. Prístroj firmy Climeworks to robí tak, že skleníkový plyn zmieša s vodou a vpustí ho do hĺbky 700 metrov pod povrchom.

Podobné technológie podľa mnohých expertov predstavujú jedinú možnosť, ako môže ľudstvo úspešne čeliť globálnym zmenám klímy. Systém v elektrárni Hellisheidi je len prototyp. Za rok môže eliminovať 50 ton oxidu uhličitého, čo zhruba zodpovedá produkcii jednej priemernej domácnosti. Ľudstvo ročne vypustí do atmosféry 40 biliónov ton tohto skleníkového plynu. Climeworks však skeptikom dokazuje, že zachytávanie oxidu uhličitého funguje a môže fungovať aj za rozumnú cenu.

©JAME PRODUCTION ALL RIGHTS RESERVED
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky